Inżynier komputerowy oferuje radzie 50 mln funtów na pomoc w wykopaniu 7 500 Bitcoinsów z wysypiska.

Dysk twardy o wartości 210 milionów funtów został przypadkowo wyrzucony podczas czyszczenia biurka.

Powodzenia…
Powodzenia…

Inżynier informatyk, który przypadkowo wyrzucił dysk twardy zawierający 7 500 Profit Revolution jest gotów podzielić się 25 procentami wartości ładunku z Newport Council, jeśli pomoże mu on odzyskać go ze składowiska odpadów w mieście.

James Howells, 35 lat, mówi, że przypadkowo wyrzucił dysk twardy swojego starego laptopa w 2013 roku, kiedy sprzątał swoje biurko.

„Miałem dwa identyczne dyski twarde i wyrzuciłem niewłaściwy“. Howells powiedział The Guardian.

„Muszę się z tego teraz śmiać.“

Howells mówi, że jego stary dysk twardy jest obecnie zakopany na wysypisku w Newport, w południowej Walii. Wartość waluty cyfrowej wynosiła około 500 000 funtów, kiedy go wyrzucił.

Od tego czasu jego wartość wzrosła – obecnie wynosi około 28 000 funtów za Bitcoina – co oznacza, że skrytka Howellsa jest teraz warta około 210 milionów funtów.

Howells rozpoczął wydobycie Bitcoinu w 2009 roku. Jako jeden z pierwszych górników Bitcoinów, był w stanie użyć swojego laptopa do zakończenia procesu, wydobywając 7,500 bitcoinsów za prawie nic.

Od czasu wyrzucenia dysku twardego w połowie 2013 roku, Howells wielokrotnie prosił Radę Miasta Newport o pomoc w odzyskaniu go ze składowiska odpadów. Jest nawet gotów podzielić się z Radą 25 procentem fortuny – 50 milionów funtów.

Uważa on, że istnieje duża szansa, że wewnętrzny dysk, na którym przechowywane są dane, nadal będzie w wystarczająco dobrym stanie, aby umożliwić mu odzyskanie łupów.

Howells uważa, że znalezienie dysku nie byłoby zbyt trudne. Planuje on zatrudnienie profesjonalnego zespołu, a jak wie, kiedy go wyrzucił, informacje te mogłyby zostać wykorzystane do znalezienia siatki odniesienia do miejsca zakopania dysku twardego.

Twierdzi również, że fundusz hedgingowy jest gotów zapłacić pieniądze za poszukiwania, więc Rada nie poniesie żadnych strat finansowych.

Ale Rada nie jest gotowa. Wielokrotnie odrzucała wniosek pana posła Howellsa, twierdząc, że wykopy na składowisku naruszyłyby przepisy licencyjne i mogłyby również spowodować szkody dla środowiska.

„Od 2014 r. wielokrotnie kontaktowano się z Radą Miasta Newport w sprawie możliwości odzyskania kawałka sprzętu informatycznego, który rzekomo zawiera Bitcoins“, stwierdziła Rada w oświadczeniu.

„Rada kilkakrotnie mówiła również panu posłowi Howellsowi, że wykopy nie są możliwe na podstawie naszego zezwolenia, a same wykopy miałyby ogromny wpływ na środowisko naturalne w okolicy“.

„W związku z tym jasno stwierdziliśmy, że nie możemy mu pomóc w tej sprawie“.